İnsan Kaynakları

Çalışanlar İçin 5 Motivasyon Artırıcı Sebep

İş haritası oluşturmak, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırır: Şüphesiz ki motive olabilmek için en önemli şey; bir hedefinizin olması ve doğru yolda ilerlediğinizden emin olmaktır. İyi bir ekip olmak ve tüm işlerinin birbirine etki ettiğini bilmeli, bunun bilinciyle ekibinizi stresten uzaklaştırmak ve kısa zamanda yıpranmamaları için hedefler göstermekte fayda var. Daha fazla detaycı olmaları ve işlerine daha fazla konsantre olabilmeleri, gönüllülük esasıyla pek çok kötü sonucun önüne geçebilmek adına fedakarlıklarda bulunmaları da buna bağlıdır. Yol göstermek ya da hedef vermek, ufak bir detaymış gibi gelse de aslında, büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden hedeflerinizin kısa zamana yayılması, sürekli gözden geçirilmesi ve makul seviyede olması süreci daha da kolaylaştıracaktır.

Sorumluluk değer katmaktır: Sorumluluk hissi yaratmak; kimi zaman çalışanı terfi ederek, kimi zaman yeni bir projede karar yetkisi vererek gerçekleşir. Sorumluluğun artması hem çalışanların performanslarını iyileştirecek hem de firmanıza ve yaptıkları işlere olan sadakatlerini artıracaktır.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Sorumluluk ile fazladan yük vermenin farkını bilmeli, kimseye maaşı ve kapasitesinin üzerinde bir iş yükü verilmemelidir. Aksi bir durumda, beklentilerinizin tam tersi gerçekleşir ve personelinizin yetersiz hissetmesine sebep olabilirsiniz. Kişilik envanteri ya da gözlemleme yöntemi gibi pek çok yöntemle çalışanın kaldırabileceği noktayı öğrenebilir, buna göre görev listesi oluşturabilirsiniz.

Çalışanın istek ve amaçlarından bağımsız; ya da üstesinden gelebileceğinden çok daha fazla verilen bir sorumluluk motivasyona değil; dikkat dağınıklığı, stres ve mutsuzluk sebep olacaktır.

3) Eğitin ve bilgilendirin: Meslek grubuna ve yetkinliklerine dair sağlayacağınız eğitimlerle kişisel gelişimine verdiğiniz önemi gösterebilirsiniz. İş görevi ile bağlantılı bilgilere yer verilen eğitimler, çalışanınızın dikkat ve ilgilerini arttıracak; iş performanslarını aynı yönde etkileyecektir. Gelecek tüm yeni görev ve projelere de aynı hassasiyeti gösterdiğini ve sahiplenme duygusu yarattığınızı fark edeceksiniz.

4)Takdir etmelisiniz: William James’e göre; ”İnsan doğasındaki en derin prensip, takdir edilme isteğidir.” Takdir ve tebrik etmek büyük önem taşır ve en etkili motivasyon yöntemlerinden biridir.

Genel görev tanımında yer alan bir iş konusunda dahi onları tebrik edebilir, bir cümleyle bile iyi hissettirebilirsiniz. Takdir edilmeyen çalışanlar, ücret konusunda dahi tatmin olsa bile, zamanla sonra motivasyon kaybı yaşayacaktır.Bu sebeple takdir ve tebriğin motivasyonun edici gücünden faydalanın, ihmal etmeyin.

5)Ödül verin: Personellerinizi bütçe ve imkanlarınız dahilinde ödüllendirmeye gayret edin.Ve unutmayın, ödül sadece kazanılan bir sonucun ardından değil, gerçekleşmesi beklenen bir başarı öncesinde de kullanılabilecek bir etkili motivasyon aracıdır.

Gerek maddi ödüller, gerekse personellerin manevi duygularını hareketlendirecek ödüller ile motive edebilirsiniz. Daha aktif ve verimli bir personeliniz olmasını istiyorsanız, size güç kazandıracak çalışanlarınızı asla karşılıksız bırakmayın.

Önceki Makale

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Cevap Gönder