İnsan Kaynakları

İK Profesyonellerinin Dönüştürücü Gücü

 

İnsan kaynakları profesyonellerinin ortak noktalarını bir yazıda topladık ve başarılı bir iş sürecini nasıl yönettiklerini, tüm jenerasyonları nasıl bir arada tuttuklarını ve kritik kararlar alırken kontrolü nasıl sağladıklarını sizlerle paylaşmak istedik. Şirketlerin süper güçlü bu çalışanlarını biraz daha yakından tanımaya hazır mısınız? Onlar, hangi pazara hitap ederse etsin ve hangi şirkette çalışırsa çalışsın bazı ortak özelliklere sahipler ve insana yapılan yatırımın önemini göstermeye çalışıyorlar. Peki bu özellikler neler? Gelin beraber inceleyelim.

Organize etme becerileri yüksektir

İnsan Kaynakları profesyonellerinin olmazsa olmaz özelliklerinden biri; organize etme becerileridir. İnsan kaynakları liderleri, alanları gereği bu yönü ile baskın olabilmektedir. Düzen ve titizliği de beraberinde getiren bu özellik, hedeflerine daha kolay ulaşmalarını sağlar. Bu yüzden, görev karmaşası ve kaos yaşama ihtimalleri de düşüktür. Yönettikleri şirketlerin hedeflerine ulaşmaları için hazırladıkları planlamalar ve kolaylıkla analiz etme yetenekleri sayesinde kurumlarını başarıya ulaştırırlar.

Stratejik yaklaşımları vardır

Bir insan kaynakları profesyonelini başarıya ulaştıran özelliklerin en başında stratejik düşünme yapısına sahip oluşu gelir. Stratejik düşünme yapısına ve gelecek stratejisi yapma ön görüsüne sahip olan bir İK profesyoneli, görev aldığı şirketi, yaptığı işleri, pazardaki zorlukları daha iyi anlayıp, şirketine uygun bir yol haritası çizer ve çalıştığı kuruluşun hem o dönemine hem de gelecekteki hedeflerine uygun bir İK planlaması düzenler.

Empati yapabilendir

İnsan kaynakları profesyonellerinin olmazsa olmaz bir diğer özelliği ise, sağduyulu ve empati kurabilen bireyler olmasıdır.  Bir durumun olumlu ve olumsuz tüm etkilerini geniş eksende görebilmesi, durum ve koşullarla ilgili yerinde tespitler yapıp, en ideal kararları alması dahi iletişimin ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Bu durum genellikle hem iş hayatında hem de özel hayatlarında görebileceğiniz bir şeydir. Sağlıklı bir iletişim kurmaya özen göstermelerinin yanı sıra, başarılarının da sırrı budur.

Pek çok işi bir arada yürütürler

Tüm sorumlulukların farkındadırlar ve tüm işlerini bir arada yürütebilirler. Bu, işverenler tarafından insan kaynakları uzmanlarından  beklenen en değerli özelliktir. Sayıca çok fazla işi bir arada yürütebilmesi ve olumlu bir şekilde sonlandırması da onların hızlı ve çevik olmalarına bağlıdır.

Anlayışlı ve uzlaşmayı bilen kişilerdir

Neredeyse tüm işlerde koşulların ve durumların net olmadığı bazı zamanlar olur. Ancak bu tür dönemlerde alınacak tavır, insan kaynakları profesyonelleri için daha çok önem taşır. İnsan kaynakları uzmanlarının meslekleri gereği uzlaşmacı bir yaklaşıma sahip olmaları, yapıcı olmaları ve üst yönetimle çalışan arasında köprü görevi kurabilecek bir yeteneğe sahip olması gerekir.

Önceki Makale

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Cevap Gönder