İnsan Kaynakları

İş Hayatını Oyunlaştırma (Gamification) Yöntemleri

İş Hayatını Oyunlaştırma (Gamification) Yöntemleri

Gamification; şirketler tarafından personelleri motive etmek, takımlar arasında tatlı rekabet yaratmak, sosyal kanıt üretmek ve sadakati teşvik etmek için kullanılan bir yöntemdir. Uygulaması kolay bu yöntem, gelişmiş planlama, kodlama ya da teknik uzmanlık gerektiren çeşitli tekniklerle – işiniz ve hedefleriniz ne olursa olsun- daha olumlu sonuçlar almak için oynanır.

 

İş dünyasında bu uygulamayı kullanan pek çok marka görebilirsiniz. Potansiyel kullanım alanlarını yönetmeye yarayan bu yöntemle markalar, oyunlaştırma yöntemi gibi birçok yöntemle her geçen gün çalışanlarını daha iyi tanımak, onların bir arada olmasını sağlamak ve müşteri sadakatini artırmak gibi hedefleri için çalışmalar geliştirmektedir. Rekabet gücünü eğlenceyle geliştirmek ve çalışanları da bu eğlenceye dahil etmek isteyen İnsan Kaynakları profesyonelleri, her geçen yıl iş ve özel hayatını oyunlaştırmanın yollarını aramaya devam edecek ve yeni uygulamalar geliştirecektir.

 

Tüm oyunlar için geçerli bir tanım ve ortak nokta olmadığı gibi, tanımı yapmakta zordur. Ancak, bunu örneklerle anlatmak daha kolaydır. Dinamik, mekanik ve tamamlayıcı öğelere dikkat edilerek hazırlanan oyunlar, iyi bir tasarımla ve anlamlı bir bağlantıyla bir bütünü oluşturur. İş hayatında oyunlaştırma yöntemleri de tıpkı eğlence amaçlı üretilen bir oyun gibi bağlılığı amaçlar. Ayrıca, öğrenmeyi, teşvik etmeyi ve davranış değişikliklerini gözlemlemeyi de amaçlar. Ağırlıklı olarak yöneticilere ve ekip çalışmalarına yatkınlık yaratmak için tercih edilen bu yöntem gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Peki bu oyunlaştırma yöntemleri hangi aşamalarda kullanılır?

 

İşte iş hayatında oyun yöntemlerinin kullandığı aşamalar:

  • İşe alım süreci
  • Motivasyon ve hedef belirleme
  • Sosyal bağlılık ve müşteri sadakati yaratma
  • Teşvik etme
  • Rekabet yaratma

 

Önceki Makale

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Cevap Gönder