İnsan Kaynakları

Şirketlerde Mutluluk Yönetimi

Şirketlerde Mutluluk Yönetimi

 

Mutluluk; bir isteğin yerine gelişinden duyumsanan sevinç olarak bilinmekte ve iş dünyasında bile hemfikir olunabilecek nadir bir konudur. Peki ama şirketlerde mutluluk yönetimi nedir?

Büyüyen şirketlerin şirket içi iletişimlerinde gün geçtikçe mesafelerin arttığı düşünülse de, işin aslı İnsan Kaynakları profesyonellerinde saklı. İnsan Kaynakları’nın kurum içi iletişime verdiği değer ise bu aşamada görülüyor. Ağırlıklı olarak Y kuşağı ile iletişim kuran ve Y kuşağının istihdamına önem veren kuruluşlar, şirket içi mutluluk yönetimine verdiği değeri göstermek adına, “Mutluluk Müdürü” title’ına sahip müdürleri göreve getiriyor. Bu mutluluk furyasının ise nedeni basit. Çalışanın motivasyon gücünü artırmak ve daha verimli bir çalışma ortamı geliştirmek. Böylece kişilerin kolaylıkla şirket değerlerini benimsemesi, işini sahiplenmesi ve duygusal bir bağ kurması amaçlanıyor. Aynı zamanda, birçok araştırmanın sonuçlarında da görüldüğü üzere yüksek motivasyona sahip bireyler işine daha kolay adapte oluyor. Şirket içi iletişimin gücünü ise, ay sonları hazırlanan raporlar ve güçlü bir markadan anlayabiliyorsunuz.

Zamanla bu durum tüm iş arayan nesillerin vazgeçilmezi haline gelebiliyor ve tüm İK uzmanlarından beklentiler artıyor. Mutluluk yönetiminde en önemli görev İnsan Kaynakları birimine düşüyor. Çünkü, yetkinlikleri ile değil, ihtiyaç olan gücü karşılayabilecek doğru kişileri bulmak ve onları işe bağlamakla yükümlülük sahibiler. Bir diğer deyişle, küçük balığın büyük balığı yiyemeyeceğini yani, zayıf halkaları tespit edip, doğru kişilere yatırım yapabilecek kişileri seçmeleri sebebiyle, mutluluğun da plan ve programı onların hüner dolu zihinlerinden geçiyor.  Çünkü, mutluluk yönetimi İnsan Kaynakları fonksiyonlarıyla bütünleşik olarak yönetilirse emeline ulaşabilir.

Bu aşamada kendinize sormanız gereken bazı sorulara, işverenlerinize göre yanıtlar arayabilirsiniz. İşte o sorular;

  • Şirket içi dostlukların gelişmesinin, beraber daha fazla ve daha eğlenceli vakit geçirmenin önemi nedir?
  • Yan haklar ve ödüllendirme politikalarımız yeterli mi?
  • Çalışanlarımızın ortak yönleri neler?
  • Maddi ya da manevi değere sahip neler paylaşabiliriz?
  • İnsan Kaynakları yöneticilerinin personel adaylarından beklentileri nedir? Önceliğimiz iş insanları ve inovatörler mi?
  • Departmanımız bu konuda yeterli mi? gibi pek çok sorular sorabilir, kendinizi ve biriminizin çalışma anlayışının yeterliliğini ölçümleyebilirsiniz.
Önceki Makale

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Cevap Gönder