İş Dünyası

Başarılı Çalışanların 5 Sırrı

Müşteri odaklı çalışan tüm kuruluşların piyasada başarılı olabilmeleri için olmazsa olmaz bir kural var, mutlu ve başarılı personeller! Müşteri memnuniyeti, çalışanların mutluluğuyla doğru orantılıdır. Çünkü, hiç kimse mutsuz ve depresif görünen personellere sahip şirketlere güvenmiyor. Bu noktada patronlara, yöneticilere, CEO’lara ve insan kaynakları liderlerine önemli bir görev düşüyor: Çalışma ortamını mutluluk verici bir yere dönüştürmek. Peki ama nasıl dediğinizi duyar gibiyiz. İşte başarılı çalışanların 10 sırrını öğreneceğiniz o yazı ve dikkat etmeniz gerekenler;

 

Yeni fikirlere önem verin

Tüm çalışanların özgürce fikrini sunabileceği bir ortam oluşturun ve içtenlikle tüm yenilikçi düşüncelerini paylaşmalarına fırsat verin. Bu, hem fikrini sunan kişiyi harika hissettirecektir, hem de şirketinizi olumlu etkileyecektir.

Gelecekten bahsedin

Kimse geleceği hakkında emin olamadığı hiçbir şeyi benimseyemez. İş hayatında da onlara bir gelecek vaadetmeniz ve en önemlisi sözünüzü tutmanız beklenir. Yükselme ihtimali olan birini ihmal etmek, görüşme sağlamamak ya da asla imkan tanımamak, o kişinin gücünü kaybetmekten başka bir şey getirmez. Unutmayın, şirket hedefleri ile gelecek planlarının uyuşmadığı yerde kimse uzun vadeli düşünmez.

Güven ve mutluluk verin

Özel sağlık sigortası, emeklilik katkı payı, hayat sigortası, ödül, prim sistemi ve havuç payı gibi pek çok hakkın yanı sıra, güvenli bir çalışma ortamı oluşturmaya ve tutarlı olmaya özen gösterin.

İş yerini çekici kılın

Eğer çalışanlarınız mesai saatinin bittiği an, hızlıca orayı terk etmek için can atıyorsa, bunun tek sorumlusu o olmayabilir. Biraz da özeleştiri yapmalı ve çalışma ortamlarını sorgulamalısınız. Ofisinizin sizin ikinci eviniz hissi yaratması gerektiğini ve çalışanların ne kadar rahat edebildiğine dikkat edin.

Sosyal hayata önem verin

Çalışanlarınızın ortak planlar yapmasına öncülük etmenin dışında, onlara bazı özel günlerinde destek olabilir, izin hakkının daha katı kurallara sahip olmasını engelleyebilir, mesai saatlerinde bazı aktivitelere katılmalarına destek olabilirsiniz. Herkesin farklı yetenekleri vardır ve çalışanlarınızın herhangi bir müsabakada sizi temsil ettiğini düşünün, bu konuda ona destek vermemeniz sadece mutsuz olmasına sebep olacağınız anlamına gelir. Ya da hastayken sizden izin almaya çekinen bir personel, yakın zamanda kaybedeceğiniz personeliniz olacağı anlamına gelir. Dinlenmeleri, sosyal hayatın içinde olabilmeleri ve hayallerine destek vermekten asla kaçınmayın.

Önceki Makale Sonraki Makale

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Cevap Gönder